Процедура „Aдаптиране на дейността на малки и средни предприятия в контекста на COVID-19“

09.10.2020 Прочетено 927 пъти

Процедура „Aдаптиране на дейността на малки и средни предприятия в контекста на COVID-19“

Целта на процедурата е предоставяне на подкрепа на МСП за реорганизация и адаптиране на работните места и/или промени в бизнес процесите и моделите в контекста на COVID-19.

Кой може да кандидатства:

  • Кандидати, които са юридически лица или еднолични търговци и имат минимум една приключена финансова година (2019 г.).
  • Кандидати, които отговарят на изискванията за микро, малко или средно предприятие съгласно Закона за малките и средни предприятия и Препоръка на Комисията от 6 май 2003 г.
  • Кандидати, които НЕ са предприятия, кандидатстващи за финансиране на икономическа дейност, попадаща в сектор К „Финансови и застрахователни дейности“, както и предприятия от раздел 92 „Организиране на хазартни игри“ съгласно КИД-2008.
  • Кандидатите, които не са недопустими кандидати съобразно демаркационната линия с други планове и програми, финансирани със средства на ЕС.

 

Допустими дейности са дейности свързани със създаване на здравословни и безопасни условия на труд, както и за адаптиране на  процесите и организацията на работа в МСП в условията на COVID-19.

Допустими разходи:

Разходи за ДМА, ДНА и СМР, свързани с:

  1. Осигуряване на колективни средства за защита;  
  2. Оборудване за хигиенизиране и дезинфекция, вкл. поставяне на автоматични диспенсери; 
  3. Реорганизация и адаптиране на работните процеси чрез;
  • Осигуряване физическа изолация/безопасна дистанция на работното място - поставяне на прегради, препозициониране на производствените машини и оборудване с цел осигуряване на безопасно отстояние между работниците, опериращи с тях и др. под.;
  • Обособяване на отделни потоци на движение, вкл. нови вход/изход и осигуряване на безконтактно преминаване между отделните помещения чрез монтиране на автоматични врати/ осигуряване на автоматично осветление;
  • Климатизация и вентилация, която да минимизира риска от циркулация на вируса – монтиране на нови системи за вентилация (ако няма такива), поставяне на нови или допълнителни филтри на съществуващи системи за вентилация и климатизация; въвеждане на система за наблюдение на качеството на въздуха на закрито чрез безжична сензорна мрежа (WSN) с уеб интерфейс и др. под.;
  • Осигуряване на условия за работа от разстояние чрез - хардуер/софтуер за отдалечен достъп; софтуер за отчитане на дистанционна работа.

По процедурата е предвидено за една част от допустимите разходи да бъде прилагано финансиране на основата на опростени варианти на разходи, определени в съответствие с изискванията на Регламент 1303/2013 г.

Процент финансиране: 100%

Минимален размер на помощта – 3 000 лева.

Максимален размер на помощта:

  • За микро предприятия  - 15 000 лева
  • За малки предприятия  - 30 000 лева
  • За средни предприятия - 75 000 лева

Ако проявявате интерес, свържете се с нас! Ние ще изготвим проектното ви предложение, което включва попълване на формуляра за кандидатстване, попълване на необходимите декларации и документи и подаване на проекта в ИСУН.  Нашият ангажимент включва и последващото управление и отчитане на проекта, изготвяне на технически отчет, финансов отчет и искане за плащане.